czyli sposób na uratowanie zęba.
Rozwój endodoncji stomatologicznej pozwolił w znacznym stopniu zmniejszyć ilość ekstracji zębów. Dzięki leczeniu kanałowemu możemy uratować zniszczone zęby, które jeszcze do niedawna musiałyby być usunięte. Zachowanie własnych zębów jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również ma ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu.
Zanim dojdzie do rozpoczęcia leczenia niezbędna jest właściwa diagnostyka zęba. Podstawą do oceny jest zdjęcie RTG, które wykonujemy bezpośrednio na fotelu stoamtologicznym. W trudniejszych przypadkach bazujemy na badaniu CBCT czyli tomografii komputerowej. Szczegółowy widok wnętrza zęba w 3D pozwala na właściwe przygotowanie zabiegu.
Zabieg zaczynamy od podania znieczulenia. Dzięki temu jest on bezbolesny i w pełni komfortowy dla pacjenta.
Dla bezpieczeństwa pacjenta na leczony ząb nakładana jest specjalna klamra i gumowa osłona zwana koferdamem. Pozwala to na odizolowanie zęba od śliny, a pacjenta zabezpiecza przed kontaktem z preparatami stosowanymi w czasie zabiegu.
Zabieg leczenia kanałowego lekarz przedpowadza pod mikroskopem. Kilkunasto-krotne powiększenie pozwala na lokalizację wszystkich kanałów i precyzyjne ich oczyszczenie. Użycie mikroskopu zapewnia wysoką jakośc leczenia i daje lekarzowi mozliwość poradzenia sobie z najtrudniejszymi przypadkami. W opracowaniu kanałów pomagają lekarzowi nowoczesne technologie takie jak elektryczny pomiar długości kanału endometrem, precyzyjne systemy pilnikó maszynowych czy aktywacja preparatów ultradźwiękami.
Ważnym etapem leczenia jest szczelne wypełnienie kanałów i uniemożliwienie do nich dostępu bakteriom. Stosujemy metodę termicznego wypełnienia płynną gutaperką, która zapływa i uszczelnia skomplikowany system kanałowy zęba.
Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest jego kontrola na zdjęciu RTG lub tomografii. Dzięki temu lekarz oraz pacjent mają pewność prawidłowego przeprowadzenia zabiegu.
Ząb po leczeniu endodontycznym nie jest już tak wytrzymały jak ząb żywy. Dlatego należy zadbać o jego prawidłowe zabezpiecenie. W zależności od stopnia zniszczenia zęba wykonujemy odbudowę kompozytową lub protetyczną w postaci korony. Korona obejmuje całą widoczną strukturę zęba i zabezpiecza go przed uszkodzeniami oraz wniknięciem bakteri.
Po leczeniu może pojawić się niewielki ból pozabiegowy. Dlatego zalecamy, po powrocie do domu, zażycie tabletki przeciwbólowej na bazie ibuprofenu (np. Ibuprom Max, Nurofen Forte).
Dolegliwości mogą utrzymywać się do 3 dni. Jeśli po tym czasie nie miną należy zgłosić się do gabinetu na kontrolę. W niektórych przypadkach niewielkie dolegliwości na nagryzanie mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy.
W przypadku otrzymania recepty należy bezzwłocznie ją zrealizować i stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarza.
Po 6 miesiącach od leczenia należy zgłosić się na kontrolę RTG aby ocenić gojenie się zmian zaplanych.
Według niezależnych badań nowoczesne technologie i użycie mikroskopu zabiegowego pozwalają na osiągnięcie skuteczności leczenia sięgającego około 90%. W przypadku wystąpienia zmian zaplanych przy korzeniu zęba lub konieczności powtórnego leczenia endodontycznego na skutek błędów w poprzednim leczeniu szansa sukcesu spada.
Leczenie trudnych przypadków wymaga użycia mikroskopu endodontycznego. Umożliwia on postępowanie według najnowszych i najwyższych standardów obowiązujących na świecie.
Mikroskop pozwala na wielokrotne powiększenie pola zabiegowego, co wpływa na jakość zabiegu oraz umożliwia poradzenie sobie z: